Wszyscy wiemy jak smaczna potrafi być świeżo- zmielona kawa z ekspresu. Często ją pijemy w kawiarniach a nawet kupujemy na stacjach. Dobra kawa w ziarnach, dobrej jakości ekspres i chwila cierpliwości, otrzymujemy smaczny, pobudzający napój. Ekspresy do kawy stają się coraz bardziej popularne w naszych kuchniach. Czy to już standard czy może zbędny wydatek? Zastanówmy się nad tym wspólnie.

 

LOFRA | Ekspres do kawy – jednorazowy wydatek na wiele lat

 

Dobry ekspres do kawy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Najlepsze ekspresy kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak ekspres do kawy retro, który przeznaczony jest do domowego użytku, nie musi kosztować majątku. Cena jest ściśle uzależniona od:

  • marki ekspresu,
  • ilości funkcji,
  • rozwiązań i elektroniki zawartej w ekspresie,
  • jakości wykonania.

Naturalnie możemy kupić tańszy ekspres, który nie będzie posiadał wszystkich funkcji, jeśli jednak lubimy i pijemy kawę, która jest zbliżona do tradycyjnej, nie oczekujemy kawy o niesamowitych walorach, wówczas możemy zrezygnować z niektórych funkcji.

Zakup ekspresu do kawy to zakup jednorazowy, a odpowiednio utrzymane urządzenie będzie nam służyć przez wiele, wiele lat. Oczywiście, to, jak długo będziemy się cieszyć kawą z ekspresu jest ściśle uzależnione od tego jak będziemy o ekspres dbać. Jeśli jednak poświęcimy czas na czyszczenie, mycie oraz właściwą konserwację urządzenia, wówczas bez problemu posłuży nam wiele lat.

 

LOFRA | Zalety posiadania ekspresu do kawy

 

Ekspres do kawy retro to urządzenie bardzo wygodne. Potwierdzą to wszyscy Ci, którzy używają na co dzień takiego urządzenia czy to w domu czy w pracy. Przede wszystkim, dobry ekspres, pozwala przyrządzić pyszną kawę. Warto nadmienić, że według baristów oraz ekspertów, smaczna kawa to kawa, która jest przygotowywana bezpośrednio ze zmielonych ziaren.

Prócz tego, że dzięki ekspresowi można uzyskać niebagatelny smak oraz aromat kawy, to także, możemy napić się różnych jej rodzajów. Nowoczesne ekspresy do kawy wyposażone są w szereg, zróżnicowanych funkcji. Umożliwiają wygodne parzenie kawy czarnej, zrobienie pysznej late macchiatto lub cappuccino.

Ekspres do kawy retro, to również funkcjonalność związana, która pozwala podgrzewać nam kawę wcześniej zaparzoną lub po prostu czuwać w gotowości i przygotować napój przy naciśnięciu dowolnego przycisku.

 

LOFRA | Jak dbać o ekspres do kawy

 

Niestety, posiadanie ekspresu do kawy to nie tylko sama przyjemność. Jest to urządzenie bardzo wrażliwe na zaniedbania. Ekspres do kawy retro może ulec nie tylko zanieczyszczeniu, ale nawet uszkodzeniu, jeżeli zaniedba się regularne czyszczenie oraz jego konserwację. Najgorszą awarią jest awaria młynka. Może ona powstać, gdy pozwolimy na zebranie się zbyt dużej ilości zanieczyszczeń wewnątrz młynka. Ceramiczne młynki są nie tylko bardzo drogie, ale i sama ich wymiana jest bardzo kosztowna.

Ekspres do kawy retro należy czyścić regularnie. Najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu, pozwoli to nie tylko uniknąć niebezpieczeństwa związanego z uszkodzeniem, ale również wyeliminuje ryzyko powstawania bakterii i grzybów, które uwielbiają takie środowisko. Regularne czyszczenie, konserwacja i dbanie o ekspres pozwala wydłużyć jego żywotność i to znacząco.