Kuchenki indukcyjne wolnostojące wykorzystują zasadę indukcji elektromagnetycznej. W przeciwieństwie do klasycznych kuchenek gazowych, kuchenka indukcyjna wolnostojąca nie potrzebuje klasycznego gazu ziemnego do pracy, ale jest obsługiwana przez naprzemienną energię elektryczną, która jest przenoszona na cewki pokryte materiałem (glassceramic), dzięki czemu dno garnka się nagrzewa, a nie płyta grzewcza, która pozostaje zimna. Prąd elektryczny, który wpływa do cewek wytwarza pole magnetyczne, które z kolei powoduje powstanie "parasite", które przewodzą indukowany prąd elektryczny rozprasza w postaci ciepła.

Oszczędność energii jest zatem zapewniona przez fakt, że energia wykorzystywana jest do wytwarzania ciepła tylko tam, gdzie jest potrzebne (powierzchnia garnka), gdy garnek jest usuwany z kuchenki indukcyjnej , reakcja elektromagnetyczna zatrzymuje się.

Nic dziwnego, że prawdziwy sukces tych kuchni wynika z wysokiej wydajności, ponieważ uzyskane ciepło jest takie samo jak klasyczne zasilanie gazowe, ale uzyskuje się je przy znacznie niższym zużyciu energii, i minimalnym rozproszeniu. Na przykład, w porównaniu do normalnej kuchenki gazowej, z taką samą zużytą energią (2000 W), to sprawia, że kuchenka indukcyjna wolnostojąca jest 50% tańsza w eksploatacji. 

Możemy również połączyć fakt, że czas gotowania na kuchni indukcyjnej wolnostojącej jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnej kuchni gazowej. Kuchenka indukcyjna wolnostojąca potrzebuje 3 minut, aby doprowadzić do wrzenia 1 litr wody, kuchnia gazowa - 5 minut!

 

Kuchenki indukcyjne wolnostojące - Zalety oraz wady?

Kuchenki indukcyjne wolnostojące (ZOBACZ PRODUKTY) mają swoje zalety oraz wady.

Do zalet zaliczamy:

  • Nowoczesna i prosta konstrukcja
  • Praktycznie nie ma strat energii
  • Wydajność kuchenki indukcyjnej wynosi 90%.
  • 1 litr wody dochodzi do wrzenia w ciągu zaledwie 3 minut
  • Łatwość czyszczenia
  • Brak ryzyka związanego z wyciekami gazu
  • Obszary gotowania z automatycznym rozpoznawaniem garnków: są aktywowane tylko w przypadku obecności garnka, dzięki magnetycznemu polu grzewczemu.
  • Timer do ustawiania automatycznego ON/OFF
  • Możliwość regulacji temperatury gotowania od 60℃ do 240℃

Do wad możemy tylko zaliczyć wysoką cenę zakupu w porównaniu do klasycznych kuchni gazowych wolnostojących.