Kuchenka mikrofalowa stanowi już podstawowe wyposażenie każdej domowej kuchni. Jest szybka, funkcjonalna, bardzo użyteczna, przydaje się w wielu sytuacjach głównie przy podgrzewaniu żywności, ale również rozmrażaniu, grillowaniu czy nawet gotowaniu.

 

Każdy kto posiada kuchenkę mikrofalową doskonale wie, jak przydatna jest w domowej kuchni. Mało kto jednak wie jak taką kuchenkę wybrać, czym kierować się przy kupnie, jakie funkcje powinna posiadać mikrofala retro i co jest ważne przy jej wyborze. Postaramy się zatem w tym pomóc.

 

Kuchenka mikrofalowa – diabeł tkwi w funkcjach

 

Nowoczesna mikrofala retro, czy każdy inny typ kuchenki mikrofalowej powinien być bardzo bogaty w zróżnicowane funkcje, bowiem to one mówią o użyteczności danego urządzenia. Najczęściej spotykane funkcje w kuchenkach mikrofalowych to:

  • podgrzewanie potraw, jest to podstawowa funkcja, bardzo ważne aby możliwe było kontrolowanie mocy podgrzewania,
  • gotowanie, jest to bardzo ważna funkcja, która pozwala nie tyle podgrzewać co nawet gotować na przykład wodę lub mleko, idealna, kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci,
  • rozmrażanie, jest to funkcja niezwykle przydatna i chyba najchętniej po podgrzewaniu wykorzystywana,
  • grill, jest to funkcja rzadko wykorzystywana, niemniej wiele osób korzysta z niej na przykład grillując serki.

 

Powyższe funkcje są tymi podstawowymi, nowoczesne mikrofale umożliwiają już nawet gotowania przy użyciu pary, jednak są to nadal rozwiązania będące w fazie testowej, zatem warto poczekać na ich dalszym rozwój.

 

Skoro diabeł tkwi w funkcjach, to powinny być one pierwszym, na co zwrócimy uwagę przy zakupie. Jednak nie zawsze. W zależności od tego, do jakiej aranżacji kuchni wybieramy mikrofale, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny. Wielokrotnie łatwiej jest znaleźć kuchenkę mikrofalową dedykowaną kuchni nowoczesnej, znacznie trudniej dla kuchni loftowej, vintage lub kuchni retro. Na całe szczęście z pomocą przychodzi Lofra, produkując właśnie sprzęt dla kuchni o aranżacjach klasycznych lub nietypowych.

 

Gwarancja, czyszczenie, wielkość i moc

 

Każdy zakup sprzętu AGD wiąże się z wydatkiem, mniejszym czasem większym ale wydatkiem. Chcąc wydawać pieniądze mądrze, po prostu trzeba sprawdzić raz, że możliwości danego urządzenia, dopasowanie do naszych potrzeb, a dwa wszystkie czynniki poza funkcjonalnością oraz wyglądem zewnętrznym. Te czynniki w przypadku sprzętu AGD to:

  • gwarancja, a raczej je długość, jest ona bardzo ważna, jeżeli chcemy cieszyć się przez lata sprawnym sprzętem bez obawy o ewentualną awarię,
  • wielkość urządzenia, czy wielkość zarówno zewnętrzna jak i użytkowa pasuje do naszych potrzeb i w pełni je zaspokaja, przecież nikt nie kupi małej zmywarki dla 6 osobowej rodziny,
  • moc urządzenia, szczególnie istotna właśnie w kuchenkach mikrofalowych,
  • możliwości czyszczenia oraz konserwacji.

 

Mikrofala retro jest urządzeniem, które w obecnych czasach będzie dosyć intensywnie eksploatowane. Nic dziwnego, że decydując się na zakup i przed wyborem analizuje się nie tylko funkcjonalność i wygląd, ale właśnie powyższe czynniki. Łatwość czyszczenia i konserwacji jest bardzo ważna, gwarancja – im dłuższa tym lepiej, wielkość i moc oczywiście dostosowane do potrzeb indywidualnych. Wszystko co powyżej zostało opisane, to tylko ogólne porady, które trzeba wcześniej odpowiednio zweryfikować oraz przeanalizować, dopiero po analizie, można wybrać model interesującej nas kuchenki mikrofalowej.