Kuchnia indukcyjna do niedawna miała być alternatywą dla osób, które nie posiadają przyłącza gazu lub z różnych powodów nie chcą go stosować w swoim domu. Płyty indukcyjne były droższe, mniej efektywne i nieco mniej funkcjonalne niż gazowe. Sytuacja jednak bardzo mocno się zmieniła. Dziś płyty indukcyjne i kuchnie indukcyjne wolnostojące, to nie alternatywa, ale nowoczesność i funkcjonalność, która gwarantuje wygodne, często bardziej ekonomiczne i efektywne pieczenie, gotowanie i smażenie.

 

Czym są nowoczesne kuchnie indukcyjne wolnostojące ?

Kuchnie indukcyjne wolnostojące to nic innego jak elektryczne rozwiązanie dla wolnostojących piekarników z zabudowanymi płytami gazowymi. Kuchnia indukcyjna w wersji wolnostojącej to nic innego jak kuchnia, która posiada elektryczny piekarnik indukcyjny oraz płytę indukcyjną. Jest to więc urządzenie typu 2 w 1.

Kuchnie indukcyjne wolnostojące to piekarnik i płyta grzewcza w jednym. Indukcja, czyli efektywne przełożenie energii elektrycznej na moc grzewczą, pozwala w odróżnieniu od gazu na bardzo precyzyjne ustawienie temperatury, sterowanie czasem podgrzewania i wychładzania oraz bardzo dokładne wykorzystanie pola grzewczego, bez marnowania energii cieplnej.

Piekarniki w kuchni indukcyjnej wolnostojącej wyposażone są w bardzo nowoczesne funkcje, które odpowiadają za rozprowadzanie ciepła, jak również za kontrolę temperatury, nawiewu czy wilgotności. Nie byłoby to możliwe w przypadku kuchni gazowych. I tutaj można zauważyć znaczącą przewagę kuchni indukcyjnej nad gazową.

 

Nowoczesne systemy w kuchniach indukcyjnych wolnostojących

Kuchnie indukcyjne wolnostojące naszpikowane są nowoczesną elektroniką i innowacyjnymi systemami. Rozwiązania w nich stosowane odpowiadają za:

  • właściwe rozprowadzanie się ciepła zarówno w piekarniku jak również na płycie grzewczej,
  • odpowiednie podnoszenie oraz opuszczanie temperatury przy określonych programach,
  • możliwość pieczenia w niskich temperaturach, czyli pieczenia z zachowaniem wszystkich składników odżywczych,
  • możliwość wykorzystania zróżnicowanych funkcji jak na przykład automatyczne czyszczenie piekarnika.

Przewaga kuchni indukcyjnych nad gazowymi tkwi w ich funkcjonalności oraz łatwiejszej kontroli energii elektrycznej w stosunku do ognia, który powstaje podczas spalania gazu. Dla bardzo wielu użytkowników jest to kluczowe, gdyż awaria instalacji gazowej potrafi być naprawdę bardzo niebezpieczna.

Inwestycja na lata

Inwestycja w wolnostojące kuchnie indukcyjne jak również w kuchnie zabudowane to inwestycja na lata. Obecnie producenci posiadają technologię, która pozwala produkować naprawdę wysokiej klasy zarówno płyty grzewcze jak i piekarniki, wykorzystując do maksimum możliwości jakie daje energia elektryczna.

Funkcjonalność jaką gwarantują kuchnie indukcyjne idzie w parze z efektywnością oraz trwałością urządzeń, które w całości zasilane są energią elektryczną. Jest to prawdopodobnie najbardziej istotny powód do tego, aby w taką kuchnie indukcyjną zainwestować. Jest to dobra inwestycja na długie lata.