Okap kuchenny nie jest wyłącznie dodatkiem, sprzętem „opcjonalnym”. Jest to urządzenie, które pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za prawidłową wentylację kuchni, odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów, a także za eliminowanie potencjalnie szkodliwych substancji, które unoszą się w powietrzu podczas gotowania, pieczenia lub smażenia.

 

Rola okapu jest więc bardzo istotna, a dobry okap retro, nie tylko odprowadza spaliny i przykre zapachy, ale również filtruje powietrze, poprzez zastosowanie w nim filtrów węglowych. Jest więc niezbędny w kuchniach o słabej wentylacji, gdy gotowanie na kilku palnikach gazowych może skończyć się nawet zatruciem i niedotlenieniem. O funkcjonalności okapu kuchennego, wydajności i efektywności, postaramy się opowiedzieć w tym artykule.

 

Wydajność okapu kuchennego – dostosuj do wielkości kuchni

 

Dobór okapu kuchennego, czy to okap retro czy też okap nowoczesny, wynika z:

  • aranżacji wnętrza, okap retro pasuje w kuchniach retro i vintage, nie sprawdzi się jednak w kuchniach nowoczesnych,
  • z wydajności okapu, dobiera się go pod kątem wydajności względem powierzchni oraz możliwości użytkowych kuchni,
  • możliwości montażu, niektóre okapy muszą być podłączone do przewodów wentylacyjnych, nie zawsze zaś jest to możliwe, wówczas trzeba znaleźć okap z odpowiednim filtrem węglowym.

 

Dobierając okap kuchenny, w pierwszej kolejności, należy go dostosować do wielkości kuchni, a także tego, jak mocno kuchnia będzie użytkowana i jak często wykorzystywać się będzie wszystkie palniki w kuchence.

 

Pamiętajmy o tym, że okap musi mieć większą wydajność w momencie, gdy stosuje się go w połączeniu z kuchenką gazową, mniejszą natomiast gdy pracuje bezpośrednio nad kuchenką indukcyjną.

 

Funkcjonalność okapu – czyli jak dobrać okap

 

Prócz wydajności okapu kuchennego, istotna jest jego funkcjonalność. Poprzez funkcjonalność rozumiemy nie tylko to, czy dany okap efektywnie wentyluje pomieszczenie, ale także to, czy posiada on odpowiednie, przydatne funkcje jak chociażby:

  • specjalne oświetlenie dodatkowe, które umożliwi wygodne podświetlenie kuchenki,
  • dodatkowy filtr węglowy, który warto stosować razem z odpowiednimi przewodami wentylacyjnymi,
  • funkcje umożliwiające łatwe jego czyszczenie,
  • funkcje dodatkowe, na przykład niektóre okapy posiadają wbudowane radio.

 

Okap i jego funkcje, powinien w pełni zadowalać użytkownika i zaspokajać jego potrzeby, wtedy możemy powiedzieć, że jest to okap w pełni funkcjonalny.

Efektywność pracy – kluczowa dla dobrej wentylacji

Okap  jest urządzeniem, które przede wszystkim musi być efektywne. Odpowiednie wykorzystanie mocy oraz możliwości, umożliwia bezproblemową, szybką i bezpieczną wentylację, co w przypadku okapu kuchennego jest niezwykle istotne. Dobrej jakości okapy są w stanie bezproblemowo wyciągnąć całe zanieczyszczenie z powietrza, wówczas jego efektywność pracy jest wysoka. Kiedy okap jest efektywny? Kiedy jego możliwości są adekwatne do pobieranej przez niego mocy, wówczas możemy w prosty sposób, dostosować okap pod wielkość kuchni oraz do intensywności jej użytkowania.