Piekarnik jest podstawowym urządzeniem pracującym w każdej kuchni. Wykorzystywany do pieczenia różnych potraw, od warzyw, poprzez potrawy mączne, a skończywszy na potrawach mięsnych, które wymagają wiele godzin pieczenia. Dawniej zastosowanie piekarnika było stosunkowo proste, miał on służyć do tego, aby potrawy upiec. Dziś nowoczesne piekarniki vintage pozwalają nie tylko na pieczenie, ale również blanszowanie, podpiekanie, pieczenie przy użyciu pary oraz pieczenie w niskich temperaturach.

Wybór piekarnika retro nie jest oczywisty. Wydać dużą kwotę jest łatwo, sztuką natomiast jest kupić dobrej jakości, funkcjonalny piekarnik retro w korzystnej cenie.

 

Zakup piekarnika retro – na jakie parametry zwrócić uwagę

 

Kluczowe przy zakupie piekarnika jest dobranie jego możliwości i parametrów do indywidualnych potrzeb. Bez względu czy nasz piekarnik jest przeznaczony do nowoczesnej kuchni, czy jest to piekarnik retro, powinniśmy kierować się naszymi potrzebami przy wyborze.

Jeżeli piekarnik retro ma być używany codziennie, czyli w przypadku kiedy dużo pieczemy, podpiekamy czy podgrzewamy, to wybór powinien paść na urządzenie, które cechuje się:

  • wysoką efektywnością pracy,
  • odpowiednio dużą powierzchnią użytkową,
  • wieloma programami, które pozwalają na zróżnicowane opcje pieczenia,
  • funkcjonalnością w dodatkowych programach, są to chociażby programy czyszczące.

Jeżeli piekarnik vintage jest wykorzystywany jedynie sporadycznie, czyli wtedy gdy częściej w kuchni gotujemy, smażymy czy wykorzystujemy inne opcje, wówczas nie musimy decydować się na piekarnik o dużym zaawansowaniu technologicznym, lecz bardziej skupić się na prostszym urządzeniu. Pozwoli to znacząco zaoszczędzić finanse.

Zwrócenie uwagi na parametry takie jak maksymalna temperatura, zróżnicowane programy, termoobieg, program czyszczący, powierzchnia użytkowa, pozwoli dopasować piekarnik retro do indywidualnych potrzeb.

 

Cena i jakość mają znaczenie

 

W przypadku zakupu piekarnika retro, podobnie jak w przypadku kupna każdego innego urządzenia, kluczowe są takie parametry jak cena oraz jakość, a dokładniej stosunek ceny do jakości w tym przypadku.

Chcąc dobrać odpowiedni piekarnik retro, patrzymy w pierwszej kolejności na parametry, później na opinie użytkowników i na końcu na cenę. Zestawiając ze sobą te trzy, jakże istotne elementy, możemy w stosunkowo prosty sposób znaleźć odpowiednią wagę, jaką stanowią między sobą możliwości piekarnika, jego zaawansowanie techniczne oraz cena.

Jeżeli piekarnik retro stanowi urządzenie, które jest bardzo mocno wykorzystywane w kuchni, wówczas konieczny jest zakup bardzo dobrej jakości sprzętu o zaawansowanych możliwościach. Jeśli nie, wówczas lepiej nieco zaoszczędzić i wybrać piekarnik vintage - tańszy, ale również solidny.

Przy wyborze każdego sprzętu, również piekarnika, bardzo istotne jest to, aby obejmowała go jak najdłuższa gwarancja producenta. Wiele osób nie docenia takich aspektów jak rok dłuższa gwarancja, a tymczasem mogą one być bardzo ważne w kontekście działania urządzenia.