Grillowanie i przesiadywanie na działce staje się nie tylko coraz bardziej popularne, ale wręcz staje się dla wielu sposobem na spędzanie wolnego czasu. Podczas takiego wypoczynku istotny jest oczywiście dobry posiłek, który jest szczególnie ważny w przypadku biesiady na ogrodzie.

 

Polacy uwielbiają grillowanie, jednak współczesna technologia gastronomiczna umożliwia nie tylko biesiadowanie przy grillu, istnieje sporo więcej rozwiązań, które można zaadoptować nawet w prywatnym ogrodzie, jak chociażby piec ogrodowy do pizzy, specjalna mini wędzarnia, elektryczne opiekacze czy inne ciekawe rozwiązania, o których postaramy się opowiedzieć.

 

Grill, piec ogrodowy, wędzarnia – co jeszcze?

 

Duży ogród lub działka to miejsce, w którym można wygodnie i komfortowo nie tylko odpocząć, ale również przygotować posiłek. Grillowanie i grill to domena Polaków, rozpoczyna się wraz z pierwszymi, ciepłymi dniami, a kończy się wraz z późną jesienią. Istnieje wiele innych, równie ciekawych pomysłów, co grill w ogrodzie.

 

Na południu Europy, gdzie gastronomia poza kuchnią jest bardzo rozwinięta spotyka się:

  • wędzarnie ogrodowe, które w Polsce już stają się popularne,
  • kuchenki ogrodowe, zasilane energią elektryczną lub gazem,
  • ogrodowy piec do pizzy, który jest popularny szczególnie we Włoszech, a w Polsce spotykany głównie w restauracjach,
  • piece ogrodowe do zapiekanek oraz innych potraw, a także ruszta, popularne na Bałkanach, w Hiszpanii czy Francji.

 

W naszym kraju moda na montaż tego typu urządzeń dopiero się pojawia, ale już widać ogromne zainteresowanie wielu osób. Szczególnie takie zainteresowanie wzbudza piec do pizzy ogrodowy, gdyż pizza w naszym kraju jest bardzo popularna, a możliwość przyrządzenia jej podczas ogrodowej biesiady – bardzo kusząca.

 

Niesamowity ogród – koszta i wymagania

 

Chcąc w ogrodzie przygotowywać posiłki trzeba zainwestować nie tylko w piece, grille czy wędzarnie. Warto zainwestować również w blat oraz podstawowe umeblowanie. Duży ogród to umożliwia, a Ci, którzy przyrządzają posiłki na świeżym powietrzu twierdzą, że nie ma lepszej formy gotowania.

 

Ogrodowy piec do pizzy, kawałek blatu, podstawowe umeblowanie, grill i prosta kuchenka z butlą gazową pozwolą przygotować posiłek w ogrodzie dla rodziny czy gości na świeżym powietrzu.

 

Koszty poniesione przy aranżacji takiej mini kuchni ogrodowej mogą być różne. Proste, drewniane meble i podstawowy sprzęt, nie generują dużych kosztów. Na pewno nieco droższe są sprzęty jak piec ogrodowy do pizzy, czy też dobra kuchenka lub wędzarnia. Niemniej jednak kiedy lubi się spędzać czas we własnym ogrodzie i robi się to chętnie, wówczas na pewno warto zainwestować w zakup tego typu urządzeń.

Wiele restauracji w dzisiejszych czasach decyduje się na tego typu inwestycje, czyli kupno ogrodowego pieca do pizzy, czy też specjalnej kuchenki do gotowania na zewnątrz. Ludzie lubią tak jeść, a w dobie pandemii znacząco zwiększyła się chęć konsumowania posiłków poza zamkniętymi pomieszczeniami. Skoro więc restauracje inwestują w tego typu rzeczy, to również warto zaopatrzyć się w nie we własnym domu, oczywiście jeśli do dyspozycji mamy odpowiedni ogródek.