Coraz rzadziej spotyka się piekarniki zabudowane wspólnie z płytą gazową, czyli tak zwane combo. Dziś piekarnik zabudowywany jest w tak zwanych kominach, natomiast płyta gazowa czy też indukcyjna zabudowywana jest bezpośrednio w blat kuchenny. Rozwiązanie takie ma liczne zalety, największe z nich to oczywiście fakt, że piekarnik można zabudować na wysokości i nie musi on stać bezpośrednio na ziemi, a także to, że w przypadku awarii jednego, nie musimy kupować kolejnego sprzętu combo, wystarczy jedna z tych rzeczy.

 

O tym, że dobór odpowiedniej płyty gazowej jest ważny zarówno dla wygody oraz komfortu pracy w kuchni jak i dla niezawodności to sprawa oczywista. Pomożemy więc dobrać i określić potrzeby związane z kupnem dobrej płyty. Nie każda płyta gazowa do zabudowy idealnie wpisuje się w oczekiwania użytkowników kuchni.

 

Płyta gazowa parametry techniczne i możliwości

 

Płyta gazowa do zabudowy jak każde urządzenie AGD posiada pewne parametry techniczne, które są kluczowe dla określenia jej funkcjonalności. Co prawda w przypadku płyty gazowej zakres funkcji jest delikatnie mówiąc ograniczony, jednak warto zwrócić uwagę na:

  • ilość palników, które dostępne są do użytkowania, czasem płyty posiadają sześć palników, są to większe wersje, przy dużej rodzinie sześć palników jest wręcz niezbędnych,
  • odległości między palnikami, co jest ważne w przypadku gdy użytkujemy jednocześnie kilka palników używając na przykład dużych garnków czy patelni,
  • moc palników, w przypadku płyt gazowych jest najczęściej równoznaczna z ich wielkością, czyli im większy palnik, tym większa jego moc.

Oczywiście w przypadku płyt gazowych kluczowy jest ich wygląd zewnętrzny oraz konstrukcja. Jest to najbardziej wyeksponowane urządzenie w kuchni, rzucające się w oczy i wbudowane w blat, stąd też wygląd płyty gazowej musi być dopasowany do całego designu kuchni. W przypadku kuchni nowoczesnej znajdziemy szereg modeli płyt do zabudowy, inaczej jeśli konieczna jest płyta gazowa retro. Niewiele producentów oferuje modele tego typu, na szczęście w tym przypadku z pomocą przychodzi marka Lofra.

 

Wygodne użytkowanie i bezpieczeństwo

 

W przypadku płyty gazowej, czy to płyta gazowa retro, czy stylizowana, nowoczesna konstrukcja, kluczowe jest wygodne jej użytkowanie i bezpieczeństwo. Przykładem idealnym są tak zwane „ruszta”, które są niejako podstawą dla garnków, patelni oraz naczyń służących do gotowania. Warto zwrócić uwagę aby były one wykonane tak, aby garnki czy patelnie się po nich nie ślizgały. Śliska powierzchni tworzy bowiem duże zagrożenie, może na przykład spowodować poparzenie.

Warto, aby płyta gazowa retro czy też nowoczesna płyta posiadała funkcję, która zabezpiecza przed niekontrolowanym ulatnianiem się gazu. W tym przypadku taka funkcja powoduje, że gaz po zgaszeniu palnika jest natychmiast odcinany i nawet gdy na palnik wyleje się woda i ugasi płomień, wówczas gaz nie ulatnia się. Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania w przypadku płyt gazowych są równie istotne jak ich design i dopasowanie stylistyczne do aranżacji kuchni. Jeżeli poświecimy odpowiedni czas na porównanie poszczególnych płyt i różnych modeli, wówczas można wybrać funkcjonalną i bezpieczną płytę gazową.