Okap kuchenny to ważny element wyposażenia kuchni. Bez niego byłaby zawilgocona i szybko stawałaby się brudna, a brzydkie zapachy docierałyby do każdego zakątka domu. Warto wybrać sprzęt dobrej jakości, tak by był funkcjonalny i odpowiednio dobrany do konkretnych potrzeb. Nie można jednak zapominać o tym, że trzeba też o niego odpowiednio dbać. Wyjaśniamy, jak powinny przebiegać konserwacja i czyszczenie okapu kuchennego!

 

Czym czyścić okap?

 

Okap kuchenny nie jest wyłącznie dodatkiem, czy sprzętem „opcjonalnym”. Jest to urządzenie, które pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za prawidłową wentylację kuchni, odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów, a także za eliminowanie potencjalnie szkodliwych substancji, które unoszą się w powietrzu podczas gotowania, pieczenia lub smażenia. Jeśli jednak ma prawidłowo działać, trzeba dbać o jego sprawność.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie okapu, można bez problemu przeprowadzać je samodzielnie. Sprzęt powinien być czyszczony przynajmniej raz w miesiącu, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Do wentylatorów można dostać się poprzez tzw. klapkę serwisową. Dobrze jest je dokładnie odkurzyć, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko ich zatarcia. Filtry należy z kolei regularnie wymieniać na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak są tylko lekko zabrudzone, można je umyć. Przy tym trzeba uważnie wymyć pokrywę filtra, tak aby nowo włożony wkład się przypadkiem nie zabrudził oraz na pewno mógł efektywnie pracować.

 

Prawidłowa konserwacja okapu

 

Prawidłowa konserwacja okapu ma ogromny wpływ na jego wydajność, funkcjonalność, a także żywotność. Podczas porządków powinno się kontrolować jego stan, by możliwie szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, np. zbierający się brud, przeoczone uszkodzenie czy inne niepokojące objawy. 

Konserwację i czyszczenie warto przeprowadzić w oparciu o:

 

  • precyzyjną kontrolę filtra węglowego,
  • wyczyszczenie komory w której znajduje się filtr węglowy,
  • ewentualną wymianę filtra,
  • przemycie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej obudowy filtra,
  • sprawdzenie stanu wlotu wentylacji,
  • kontrola stanu oświetlenia,
  • obmycie zewnętrznych elementów urządzenia.

 

Tak wykonany przegląd i konserwacja, wraz z zastosowaniem filtrów węglowych i ich regularną wymianą, pozwala zawsze bez zarzutu eliminować przykre zapachy oraz gorące powietrze, bez względu na intensywność użytkowania kuchni.

 

Filtry węglowe do okapów kuchennych 

 

W zdecydowanej większości modeli montuje się specjalne filtry węglowe do okapów kuchennych. Są niezwykle skuteczne w zatrzymywaniu nieprzyjemnych zapachów – pozwalają je szybko odprowadzić z pomieszczenia, tak by nie rozprzestrzeniły się w mieszkaniu. Funkcja ta jest wyjątkowo praktyczna, dlatego przed zakupem sprzętu warto się upewnić, że dany model posiada taki element. Filtr jest też wskazany w każdym okapie, który nie posiada podpięcia do wentylacji. Stosowanie go jest też konieczne w branży gastronomicznej, gdyż ilość szkodliwych oparów w takim miejscu po prostu bywa ogromna.

 

Filtr węglowy, choć jest niezwykle efektywny i skuteczny, nie posiada tak dużej przepustowości, jak klasyczny przewód wentylacyjny. W związku z tym jego regularna wymiana, czyszczenie oraz konserwacja są konieczne, jeśli chce się utrzymać okap w dobrym stanie i w pełnej funkcjonalności.

 

Filtr warto wymieniać regularnie, zwykle co kilka tygodni (nie ma jednak ściśle określonej ramy czasowej, ponieważ zależy ona od m.in. intensywności użytkowania kuchni). Warto co jakiś czas sprawdzać jego stan i odnotować, po jakim okresie jego funkcjonalność zaczyna spadać. Wówczas należy go wymienić albo wyczyścić, jeśli jest tylko lekko zabrudzony (np. okurzony czy zatłuszczony).

 

Naprawa okapu kuchennego

 

Naprawa okapu kuchennego w większości przypadków będzie niestety musiała zostać wykonana przez fachowca. Jeśli sprawdziło się drożność kanału i oczyściło/wymieniło filtry, a sprzęt nadal nieprawidłowo działa lub w ogóle jest niesprawny, najrozsądniej jest od razu wezwać serwisanta. 

Do najczęstszych awarii okapu można zaliczyć m.in.:

 

  • niedziałające oświetlenie,
  • nieuruchamianie się silnika,
  • nieprawidłową pracę silnika (np. wydawanie niepokojących dźwięków, zbyt małą moc wyciągu),
  • uszkodzenie elementów sterujących (np. wyłamanie/zablokowanie się przycisku).

 

Okap jest na co dzień poddawany trudnym próbom. Odprowadzanie zanieczyszczeń, ciągła praca oraz nieustanne wystawianie na działanie wysokich temperatur i wilgoci sprawia, że w pewnym momencie może odmówić posłuszeństwa. Dobierając taki sprzęt warto więc zwrócić uwagę na opinie serwisowe – wtedy będzie się miało pewność, że w razie potrzeby szybko otrzyma się pomoc.

 

Konserwacja i czyszczenie okapu kuchennego nie są wcale skomplikowane, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi. Dzięki temu przez wiele lat można w pełni korzystać z funkcjonalności tego przydatnego sprzętu. Chcesz zainwestować w dobry jakościowo, prosty w obsłudze, a do tego estetyczny model? Sprawdź ofertę Lofra, by wybrać efektowny okap kuchenny retro!