Minimalistyczne kuchnie bardziej niż z domowym ciepłem kojarzą Ci się z zimnym laboratorium? Pozbawione energii, chłodne aranżacje po latach dominacji w designie odchodzą do lamusa. Architekci wnętrz coraz śmielej czerpią inspiracje z dotąd pomijanych obszarów – przyrody, naturalności, slow life czy swojskości. Wszystkim osobom szukającym sposobu na tchnięcie życia w wystrój przybliżamy kuchnie rustykalne – piękne, niebanalne kompozycje, dzięki którym cztery ściany staną się prawdziwym domem!
Kuchnia w stylu rustykalnym – jakie są jej cechy charakterystyczne?
Kuchnie w stylu rustykalnym można zaliczyć do nurtów nawiązujących do klasyki. Wnętrza vintage, retro czy klasyczne, stają się coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Są idealne dla sceptyków modnego minimalizmu – zachwycają niezwykłą atmosferą, dającą uczucie ciepła i swojskości.
Podstawą kuchni rustykalnych są meble wykonane z postarzanego drewna. Znajdują się w nich rozmaite kredensy, witryny, drewniane półki oraz gablotki. Powinny posiadać rozmaite zdobienia, m.in. głębokie frezy, kasetony czy mosiężne uchwyty. Przetarcia, sęki i inne oznaki starości (autentyczne lub stylizowane) dodadzą zabudowie charakteru.
Meble o nieregularnej powierzchni najpiękniej wyglądają na tle ścian pokrytych białą farbą. Na podłodze najlepiej prezentują się zaś drewniane deski o przetartej strukturze. W pomieszczeniu powinny dominować ciepłe, słoneczne barwy, roztaczające przyjemną, przytulną aurę.
W kuchniach w stylu rustykalnym dominują surowe materiały, m.in. drewno, kamień i szkło. Częstym dodatkiem jest ściana z białej lub czerwonej cegły. Może być autentycznym, celowo niewykończonym elementem, ale efekt ten da się też uzyskać za pomocą specjalnych klinkierów.
Okna w kuchni rustykalnej nie muszą być duże, ale powinny być bogato zdobione. Najlepsze będą firanki z falbankami, zasłonki oraz rozmaite podwieszane dekoracje. Bardzo ważna jest też aranżacja stołu – stanowi on bardzo istotny element i koniecznie należy nakryć go pięknym lnianym obrusem.
Cechą charakterystyczną kuchni w stylu rustykalnym jest również wzornictwo nawiązujące do motywów ludowych. Zdobienia mogą być umieszczone na meblach, ścianach czy też garnkach i ceramice. Powszechne są rzeźbienia, a także malowane i wyszywane aplikacje (na m.in. obrusie, ściereczkach, zasłonach). W większości przypadków są to tradycyjne motywy folklorystyczne z różnych regionów polski (a także innych krajów), czyli mozaiki z kwiatami, zbożem, kogucikami, kurkami itp.
Kuchnia rustykalna – jak ją zaaranżować?
Kuchnia rustykalna jest absolutnie wyjątkowa i niezwykle klimatyczna. Wbrew pozorom, odtworzenie w swoim mieszkaniu aranżacji kojarzącej się z beztroskimi wakacjami u babci nie musi być skomplikowane.
Co istotne z punktu widzenia domowego budżetu, nie trzeba inwestować w kosztowne meble wykonane z litego drewna. Na rynku można znaleźć szeroki wybór szafek kuchennych pokrywanych fornirem – cienkimi płatami pozyskiwanymi z drzewa, które mogą być odpowiednio postarzone. Stylowe kredensy z nutą retro dostępne są także w kolekcjach popularnych sklepów meblowych. Można również iść o krok dalej i odrestaurować ciekawe egzemplarze znalezione w antykwariatach.
W kuchni rustykalnej ogromne znaczenie mają dodatki. Ukoronowaniem każdego wnętrza są dekoracje, które w subtelny sposób podkreślają walory kompozycji i dodają jej wyrazistości. Prostym sposobem na ocieplenie wnętrza jest wzbogacenie go o drobne, ale wyraziste akcenty – staromodne młynki do kawy, warkocze czosnku, koszyczki wiklinowe itp.
Naczynia kuchenne, łyżki, przyrządy kuchenne itp. w kuchni w stylu rustykalnym nie muszą być pochowane po szafkach czy szufladach. Mogą wisieć na ścianach, albo być ułożone w ceramicznych wazach lub kubkach. Szczególnie warto je wyeksponować, jeśli są stylizowane albo autentycznie stare. Na haczykach można umieścić drewniane łyżki, chochle, gliniane naczynia itp. W szafce ze szklaną witryną warto z kolei wystawić ozdobną, malowaną porcelanę.
Na parapetach w kuchni rustykalnej można natomiast postawić drewniane skrzynki i masywne gliniane donice z ziołami. Intensywnie pachnące mięta, rozmaryn, bazylia, kolendra czy pietruszka są nie tylko naturalną dekoracją, ale też ekologicznym, wartościowym dodatkiem do dań przygotowywanych dla najbliższych.
Kuchnie rustykalne powinny być także przestronne i jasne. Największy nacisk kładzie się w nich na naturalną formę oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się duże okno, skierowane na wschód lub południe. Lampy powinny zaś być stylistycznie dopasowane, dlatego idealne będą modele wiszące.
Rustykalna kuchnia a sprzęt AGD – jakie urządzenia wybrać?
Czy chęć stworzenia sielskiej, urokliwej rustykalnej kuchni musi oznaczać rezygnację z wygód, jakie dają rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach? Absolutnie nie! Odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na funkcjonalny, ale niekoniecznie minimalistyczny, połyskujący sprzęt o zimnym wyrazie, są urządzenia marki Lofra.
Uzupełnienie projektu o kuchenkę, lodówkę, zmywarkę i ekspres do kawy nie musi zaburzać jego podstawowych założeń czy wiązać się z koniecznością zabudowywania sprzętu. Modele prezentowane w katalogu Lofra harmonijnie skomponują się z postarzanymi meblami. Przy tym posiadają bardzo dobre parametry oraz szereg przydatnych funkcji.
Uwadze osób szukających wyposażenia do rustykalnych kuchni szczególnie polecamy sprzęt z serii DOLCEVITA oraz RAINBOW. Piękna, dopracowana w detalach obudowa inspirowana stylem retro, zgrabnie współbrzmi z funkcjonalnością, komfortem użytkowania i możliwościami, jakie dają nasze zaawansowane, innowacyjne produkty.
Kuchnie rustykalne bazują na sielskości i prostych rozwiązaniach. Chociaż dominują w nich tradycyjne wpływy, nic nie stoi na przeszkodzie, by były funkcjonalne oraz nowoczesne. Wybierz wysokiej jakości sprzęt AGD, który idealnie uzupełni nawet najbardziej idylliczną, urokliwą aranżację!